تبلیغات
گروه فرهنگی مذهبی ترنم - خاموش کردن ویندوز در زمانی معین ، بدون نیاز به نرم افزار

خاموش کردن ویندوز در زمانی معین ، بدون نیاز به نرم افزار

مدتی قبل دنبال روشی بودم تا بتونم کامپیوتر خودم رو در سر ساعت به خصوصی خاموش کنم .

حتما اطلاع دارید که در این زمینه نرم افزارهای متعددی ارائه شده است که این کار را انجام می دهد و شاید تا به حال با نمونه ای از این نرم افزارها نیز کار کرده باشید .

البته من قبلا به جای نصب یک نرم افزار جداگانه برای این کار از ، Jet Audio استفاده می کردم که خودش چنین قابلیتی رو داره .

اما عیب تمامی این گونه نرم افزارها اینه که هیچ وقت به صورت 100درصد این اطمینان رو نمی تونید پیدا کنید که سیستم حتما خاموش بشه . حتما شما نیز با پیغام معروف به End Task برخورد کرده اید که نرم افزاری به صورت معمول بسته نشده و منتظر جواب شما برای بسته شدن است و می بایست با کلیک بر روی دکمه End Task به روند اجرای نرم افزار پایان دهید .

معمولا چنین پنجره ای در هنگامی که شما قصد دارید ویندوز خود را به صورت اتوماتیک خاموش کنید ، زیاد دیده میشه و باعث میشه که سیستم شما خاموش نشه !

عیب دیگر این گونه نرم افزارها اینه که همیشه برای انجام چنین کاری به یک رابط نرم افزار نیاز دارید و مثلا نمی توانید بر روی یک کامپیوتر این عمل را انجام دهید تا وقتی که نرم افزار مخصوص این کار را نصب کنید .

مشکلات مربوط به کرک کردن نرم افزار نیز از دیگر مشکلات قابل ذکر است .

مدتی دنبال روشی راحت تر و بدون مشکلات ذکر شده ، برای این کار بودم ، تا بالاخره روشی را از این سایت خارجی پیدا کردم که با استفاده از آن قادرید تا ویندوز خود را راس زمانی مشخص Shutdown یا Restart کنید .

از مهمترین قابلیتهای این روش اینه که دیگه هیچ گاه با پنجره End Task مواجه نخواهید شد و می تونید مطمئن باشید که سیستمتان حتما خاموش یا ریستارت میشه .

همچنین دیگه مشکلی برای نصب نرم افزار و یا کرک کردن اون ندارید ، چون ویندوز خودش این قابلیت رو داره !


  • برای انجام این کار ابتدا بر روی منوی start کلیک کرده و سپس بر روی RUN کلیک کنید .
  • حال کافی است در پنجره Run عبارت زیر را بنویسید :

Shutdown -s -t 01

حال به توضیح پارامترهای مختلف این دستور می پردازیم :

  • کلمه shutdown که معرف دستور ماست و چه برای shutdown کردن و چه برای restart کردن سیستم به کار می رود ، پس این گزینه همیشه ثابت است .
  • سوئیچ s- اولین حرف کلمه shutdown است . پس هنگامی که قصد داریم سیستم را shutdown کنیم می بایست از این سوئیچ استفاده کنیم . همچنین برای restart کردن کامپیوتر می توانید از سوئیچ r- استفاده کنید.
  • سوئیچ بعدی t- است که اولین حرف کلمه time هست و برای مدت زمانی است که قصد دارید پس از آن رایانه خود را restart یا Shutdown کنید و این زمان بر حسب ثانیه هست . مثلا برای یکساعت = 3600

برای تفهیم بیشتر دو مثال دیگر نیز ارائه میشود :

برای خاموش کردن کامپیوتر بعد از 40 دقیقه :

Shutdown -s -t 2400

برای Restart کردن کامپیوتر بعد از گذشت 2 ساعت :

Shutdown -r -t 7200

دقت داشته باشید بین هر سوئیچ حتما می بایست یک فاصله (Space) یا بیشتر بزنید .

پس از نوشتن دستورات فوق بر روی Ok کلیک کنید .

در ویندوز XP بلافاصله پنجره ای خواهید دید (در ویندوز7 پنجره ای نمیبینید) که یک شمارش معکوس شروع شده و پس از به پایان رسیدن شمارش معکوس سیستم شما Shutdown یا restart می شود . (با توجه به دستورات شما) 

در صورتی که قصد انصراف عملیات را دارید کافی است از دستور زیر استفاده کنید :
  • a- اولین حرفِ کلمه Abort است و برای انصراف عملیات انجام میگیرد.

Shutdown -a
طبقه بندی: آموزشی،
برچسب ها: خاموش کردن کامپیوتر، shutdown، restart،

تاریخ : یکشنبه 1 اردیبهشت 1392 | نویسنده : محمد نخعی | نظرات | داغ کن - کلوب دات کام
.: Weblog Themes By SlideTheme :.