تبلیغات
گروه فرهنگی مذهبی ترنم - به یاد شاعر بسیجی مرحوم ابوالفضل سپر

 شاعر بسیجی مرحوم ابوالفضل سپر


ابوالفضل سپهر متولد ۱۵ خرداد ۵۲ بود. در نوجوانی و در اثر سانحه‌ای پدر خود را از دست داد و در کنار تحصیل مشغول کار شد. او در این مدت در چند فیلم و سریال هم، بازی کرد. در سال ۷۷ در اثر همنشینی با ایثارگران و خانواده‌های شهدا و جانبازان و با مشاهده غفلت‌ها و کاستی‌های بی‌شمار در حفظ دست آوردهای شهدا، دست به قلم برد و اولین شعرش را نوشت اما هنوز تصمیم به چاپ شعرهایش نگرفته بود تا اینکه در ملاقاتی با همسر شهید همت، بنابه اصرار دوستانش شعری را خواند که درباره ازدواج شهید همت بود. بعد از خواندن این شعر و اصرار همسر شهید همت، سپهر تصمیم به چاپ اشعارش گرفت. اما شرط چاپ اشعارش این بود که مقدمه‌ای بنویسند، حداقل ۳۰ صفحه‌ای، در آن همه حرف‌های دلش را بزند.

او ابتدا اشعارش را در ماهنامه فکه چاپ کرد و در بسیاری از مجالس بزرگداشت شهدا نیز شرکت می‌کرد و اشعارش را می‌خواند و برای اینکه بیشتر در دل شنونده اثر کند زبان محاوره‌ای را برگزید. هنوز مدتی نگذشته بود که سراینده شعرهای «اتل متل»، کلیه‌هایش را از دست داد و روانه بیمارستان شد.

ابوالفضل سپهر سرانجام در روز سه شنبه ۲۸ شهریور ۸۳ درگذشت.

مجموعه شعرهایش در کتابی به نام «دفتر آبی» چاپ شده است و همان طوری که خودش می‌خواست. مقدمه این کتاب مطلبی است با عنوان «فرشته پلاک طلایی می‌خواهد». شعرهای این شاعر بسیجی در هر محفلی قرائت می‌شد. او در قطعات خود مظلومیت شهدا و خانواده‌های شهدا و جانبازان را به تصویر می‌کشید و اشک را میهمان چشم‌ها می‌کرد. سرانجام این حماسه سرا در سال ۱۳۸۳ و شب ولادت حضرت اباعبدالله(ع) پس از یک دوره بیماری سخت دعوت حق را لبیک گفت.

مرحوم سپهر از جمله اشخاصی بود که با اطرافیانش متفاوت بود، امرار معاش‌اش جنگ و جهادش، عشق و عرفانش، شعر و نوشته‌اش و... زندگی کردنش؛ از همان آدم‌هایی که فکر می‌کنی خیلی عادی و معمولی هستند؛ اما بعد متوجه می‌شوی این قدر معمولی بودن، اصلا معمولی نیست! آدم باید تکلیفش با زمین و آسمان روشن باشد. بداند کیست، چیست، کجاست؛ اگر یک بیت شعر گفت؛ منتظر جایزه نوبل نباشد، اگر چیزی نوشت خودش از خودش مصاحبه مطبوعاتی نگیرد.

عجیب ترین ویژگی آدم هایی مثل مرحوم سپهر همین عادی بودنشان است، آدم ادای هر چیز را می‌تواند دربیاورد غیر از ادای عادی بودن. در کل می‌توان گفت مرحوم سپهر با همان زبان ساده، بی آلایش و بی‌تکلف خود به نوعی تشخص زبانی رسیده و در جای جای این آثار می‌توان چهره متواضع، روح متعهد و انقلابی احساسات رقیق و... شاعر راوی را احساس کرد. (و این موضوع به هیچ وجه تعارف و شعار نیست مخصوصا وقتی دقت داشته باشیم که شاید بسیاری از شاعران حرفه‌ای‌تر این روزگار، حتی در سومین و چهارمین اثرهای منتشر شده خود نیز هنوز به زبان فکری و شناسنامه‌دار خود نرسیده اند. اگرچه حتی بگوییم چنین شناسنامه‌ای در مورد مرحوم سپهر خیلی هم مجلل نیست، اما هست.)

[http://www.aparat.com/v/YxHWQ]


[http://www.aparat.com/v/nrAiZ]
طبقه بندی: مذهبی،
برچسب ها: شاعر بسیجی، ابوالفضل سپهر، اتل متل ی بابا، چشم چشم دوتا چشم، شهید همت، شهدا،
دنبالک ها: به یاد مرحوم ابوالفضل سپهر،

تاریخ : پنجشنبه 27 شهریور 1393 | نویسنده : محمد نخعی | نظرات | داغ کن - کلوب دات کام
.: Weblog Themes By SlideTheme :.