تبلیغات
گروه فرهنگی مذهبی ترنم - جلوگیری از ورود غیر مجاز به سیستم

برای این موضوع مایکروسافت یک ابزار ارائه کرده که جالب می باشد، این ابزار بدین صورت عمل میکند که قبل از ورود به صفحه welcome screen یک box باز شده و از کاربر یک رمز عبور می خواهد و تا وقتی این رمز عبور بصورت کامل زده نشده صفحه welcome screen  ظاهر نمی گردد.

جهت توجه دوستان، اول متن را كامل بخوانید بعد این دستور را اجرا كنید.

مراحل راه اندازی این ابزار که بصورت پیشفرض ارائه شده بصورت زیر می باشد:

1- ابتدا در RUN دستور syskey را وارد کنید سپس ENTER رو بزنید.

2- پنجره‌ای با نام Securing the Windows Account Database برای شما باز خواهد شد که دارای گزینه‌ای برای رمز گذاری SAM می باشد.

syskey

3- روی دکمه Update کلیک کنید.

4- پنجره startup key ظاهر می شود و شامل دو قسمت می باشد:

syskey

a.      Password Startup  : در این قسمت شما می توانید بصورت دستی رمز گذاری بر روی سیستم را انجام دهید و همانطور که در بالا گفته شد قبل از ورود به Welcome Screen از شما رمز عبور می خواهد که باید بصورت دستی وارد گردد.

b.      System Generated Password  : همان طور که از اسم آن مشخص است یک رمز عبور از جانب سیستم برای شما تولید می کند و به دو صورت قابل استفاده می باشد:

                                                              i.      store startup key on floppy disk  : ذخیره رمز عبور بر روی یک دیسكت.

                                                           ii.      store startup key locally : ذخیره رمز عبور بصورت Locally بر روی هارد سیستم .

از گزینه اول، یعنی   Password Startupاستفاده كنید. روی آن کلیک کنید و سپس در کادر اول کلمه عبور مورد نظر خود را وارد کرده و در کادر دوم نیز مجددا کلمه عبور خود را تایپ کرده و سپس بر روی دکمه Ok موجود در پنجره کلیک کنید. در این صورت هنگام شروع ویندوز ، می بایست این کلمه عبور را وارد نمایید .

نکته 1- بصورت پیشفرض گزینه store startup key locally فعال می‌باشد و کاربران می‌توانند در صورت نیاز از گزینه هایی که توضیح داده شد استفاده نمایند فقط این نکته را به خاطر داشته باشید که استفاده از گزینه پیشفرض از لحاظ امنیتی صحیح نمی باشد و پیشنهاد می گردد از این گزینه استفاده نگردد.

نکته 2- در صورت استفاده از store startup key on floppy disk حتما از دیسكت یک پشتیبان تهیه گردد تا در صورت معیوب شدن یکی از آنها، دیگری عمل رمز گشایی را برای شما انجام دهد. ( این گزینه رو هم پیشنهاد نمیكنم چون دیسكت‌ها خرابی زیاد دارن و برخی از سیستم‌های جدید دیگر Floppy Disk ندارند.)

نکته 3- اگر شما یک مدیر شبکه می باشید و با پروتکل RDP به سیستم وصل شدید و نیاز است دستگاه را از راه دور restart کنید و دوباره روی آن کار انجام دهید حتما باید یکی در محل باشد تا عمل رمز گشایی را برای شما انجام دهد تا سیستم قابل اتصال مجدد از راه دور باشد.

نكته 4- نكته‌ای كه خیلی مهمه اینكه رمز عبور خود را فراموش نكنید كه براحتی نمی توانید رمز عبور را کشف و یا حذف كنید.

نکته 5- یک راه حل برای کسایی که می خواهند این دستور را لغو کنن، بهتر است قبل از اجرا کردن این دستور، توسط System Restore ، یک Restore تهیه کنید که اگر خواستید دستور را لغو كنید، سیستم را به همان تاریخی كه Restore  گرفته اید، برگردانید.

.: Weblog Themes By SlideTheme :.